MOTOJOMAX Kutná Hora - stylový obchod pro motorkáře

Jak zazimovat motorku ?

Jak zazimovat motorku ?

Chceš na jaře bez problémů sednout na svoji mašinu? Pak je potřeba věnovat svýmu biku před zimou trochu péče. Tady máš jednoduchý návod:

4 hlavní zásady :

* natankovat
* umýt
* ošetřit
* uložit

Natankovat ?

Před zazimováním motorky je nejlépe natankovat nádrž až téměř pod hrdlo. Je to z toho důvodu, aby nádrž přes zimu nerezla, to se týká především starších motocyklů, které jsou umístěny ve studené garáži.

Čím umýt a ošetřit motorku?

Základ je pořádně umýt do všech záhybů. Já používám speciální přípravek BIKE Clean od značky MUC OFF. Kromě originál obalu, můžeš u nás na shopu taky koupit nalévaný ze sudu, kde tě vyjde 1 litr na 199,- Kč + nádobu Zdarma !!! Tento přípravek na čištění i údržbu je velmi šetrný, ekologický, ale hlavně - funguje :) :)  sám ho již několik let používám.

Jak zazimuju já?

Nejdříve celou motorku nastříkám již zmiňovaným přípravkem BIKE Clean a nechám 5 minut působit, pak ji opláchnu vodou. Nechám ji chvilku okapat, pak vyfoukám kompresorem vodu z méně přístupných míst (když bude motorka ve studené garáži, mohla by začít na šroubech rezivět) a potom vysuším celou motorku čistým hadrem a přeleštím.  Pak se věnuju jednotlivým částem motorky.

Řetěz - nastavím do požadovaného průvěsu  (podle typu motocyklu) a následně ho vyčistím. K vyčištění používám přípravek speciálně určený k čištění řetězů Chain Clean. a kartáč. Po vyčištění namažu mazadlem Chain Lube a přebytečný mazivo setřu.

Brzdy - používám spray JMC Brake cleaner a prostříkám brzdiče včetně brzdových destiček.

Pneu - nahustím pneumatiky na požadovaný tlak.

Jak uložit motorku?

Ve studené garáži nikdy nezapomeň vyndat baterii. kterou je dobré uložit do temné místnosti s teplotou cca 10°C (nejlepší je špajz). Baterii každý měsíc je potřeba minimálně jednou nabít. Používám nabíječky BS a FULBAT, které baterku udržují a v případě nutnosti sami dobijí. Kdo má teplou garáž, nemusí baterii vyndávat z motorky, ale určitě je potřeba ji dobíjet, tak jako v prvním případě (u gelových baterií je potřeba mít speciální impulsní nabíječku)

Motorku je potřeba postavit na hlavní nebo pojízdný stojan tak, aby pneumatiky nenesly žádnou váhu, jestliže nemáš hlavní stojan, je nutné cca po 14 - 30  dnech (dle váhy motorky) popojet, aby gumy nestály celou zimu na jednom místě (deformace pneu).
Nakonec zakryj motorku moto plachtou a to prodyšnou (určitě nepoužívej igelit).

Pár rad závěrem:

Jak se správně maže řetěz?

Řetěz se správně maže pouze mezi články, a to tam, kde je gumový Okroužek nebo Xkroužek. Z vnější strany by měl být čistý, aby se na něho nezachytával prach.

Jak poznám, že je potřeba řetěz vyměnit za nový?

Chytni článek řetězu na zadní rozetě a tahem od rozety zjistíš vůli řetězu. Jestliže je tam vůle větší než 3mm, je dobré řetěz vyměnit. Doporučujeme vždy vyměnit řetěz včetně řetězových kol.

Jak poznám, že je potřeba vyměnit brzdové destičky?

U většiny brzdových destiček je na brzdné ploše drážka. Když tato drážka není vidět, je potřeba brzdové destičky vyměnit. Některé destičky tuto drážku nemají,    z vlastní zkušenosti doporučuju při minimální tloužce brzdové směsi 2mm tyto destičky vyměnit.

Kdy vyměnit olej?

Jestliže máš motorku v teplé garáži, není úplně nutné olej měnit před zimou. Ale jestli je motorka ve studené garáži, tak určitě doporučuju olej vyměnit před uložením do garáže.

Startovat v zimě?

Startovat motocykl v zimním období ve studeném prostředí určitě nedoporučuju.

 

Moto:   

"Jak motorku na zimu uložíš,

tak se na jaře svezeš"Témata:  

Líbil se vám článek? Sdílejte jej!


Napsat komentářNic nenalezeno

0 produktů k porovnání PorovnáváníZobrazit porovnávání